Göbekten Sıvı Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göbekten Sıvı Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Göbekten Sıvı Gelmesi, göbek deliği iltihabının belirtisidir. Göbek deliği iltihabı (Omfalit) her yaştan insanı etkileyen çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Göbekten sıvı gelmesi pek çok nedene bağlı olup her kesimden ve yaştan insanı tehdit eden bir durumdur. Değişik maddeler, mantarlar ve bakteriler yapısı gereği kolaylıkla göbek deliğinde birikebilir. Bu da enfeksiyon ya da iltihap oluşma ihtimalini yükseltir. Göbek deliğindeki iltihap yani göbekten sıvı gelmesi durumunda doktora başvurulması halinde kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Göbekten sıvı gelmesi durumu tedavi edilme ise ya da bu durumun ihmal edilirse ilerleyen zamanlarda sürekli hale gelebilmektedir. Göbek düşmesi ve göbek fıtığı gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Göbek deliği iltihabının en sık rastlanan belirtisi iltihaplı göbek deliğidir. İltihabın türüne ve şekline göre rengi ve büyüklüğü de değişebilmektedir.


Göbekten Sıvı Gelmesi Belirtileri Nelerdir?

 • Göbek deliğinden sıvı ve iltihap gelmesi
 • Göbek deliğinin kokması
 • Göbek deliğinin kanaması
 • Kızarıklık ve şişlik
 • Orta seviyeli ağrı

Göbekten Sıvı Gelmesi Neden Olur?


Göbek deliği nemli ve sıcak bir alan olduğu için bakterilerin veya mantarların üremesine elverişli bir bölgedir. Göbek bölgesi fiziksel yapısından ötürü bakteri ve mantarı kolay barındıracak bir bölgedir. Bakteri ve mantar sayısının çoğalması göbek deliği göbek deliğinden sıvı gelmesine ve enfeksiyonu neden olmaktadır.

Dokunmak: Elimizde birçok bakteri taşımaktayız eğer elimizle göbek deliği ya da etrafına dokunursak veya kaşırsak bakterilerin bu alana kolayca yayılmasına neden oluruz. Onun için çok gerekmediği sürece elinizle göbek deliği veya etrafına dokunmayın.

Hijyen Eksikliği: Gereğinden daha az duş almak düzgün bir şekilde sabun kullanmamak bakteri ve mantarları göbek deliğinde arttırmaktadır. Ayrıca kirli su ile duş almak bakterilerin çoğalmasına neden olmaktadır. Bunu engellemek için daha sık duş alabilirsiniz ve kullandığınız suyun kirli olmadığına dikkat ederek göbek deliği iltihabını önleyebilirsiniz.

Aşırı Terleme: Aşırı terleyen insanlarda göbek deliği nemli olmaktadır bu da bakterilerin çoğalması için uygun en uygun ortamı yaratmaktadır.


Tıbbi Tedavi Yöntemi


İltihabın ilerlemesine göre doktorunuz size hangi ilacı almanız gerektiği size söyleyecektir. Göbekten sıvı geldiği zaman yapmanız gereken ilk şey vakit kaybetmeden bir doktora başvurmak ve doktorun önerileri doğrultusunda hareket etmektir. İltihap durumu orta seviyedeyse doktorunuz size antibiyotik kremlerin yeterli olduğunu söyleyecektir. Birkaç kez kullanıldıktan sonra büyük ihtimalle iyileşeceksiniz. İltihap çok ilerlemişse kremin yanında antibiyotik hap da verilmektedir.


Evde Yapılacak Tedavi Nasıl Yapılır?

Evde yapılabilecek birkaç şey mevcut bu yöntemleri deneyerek göbekten sıvı gelmesi tedavi edebilirsiniz. İşte evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz birkaç yöntem:
Ilık tuzlu su: Tuzlu su bakterileri temizleyerek iltihabın kaybolmasını sağlamaktadır. Öncelikle ılık su elde etmek için suyu kaynatıp ılınmasını sağlamalıyız. Bu yöntem ile sudaki mikroplardan da kurtulmuş olursunuz.

Çay Ağacı Yağı: bu yağ da antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleriyle iltihabın geçmesini sağlamaktadır. Birkaç damla çay ağacı yağıyla bir çay kaşığı zeytinyağını karıştırıp pamuk yardımıyla iltihaplı bölgeye uygulayın.

Alkol: Günde 2-3 defa kullanarak bakterileri öldürürsünüz. İltihaplı bölgeye uygulamak iltihabı yok edecektir.

Göbekten Sıvı Gelmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sıvı Basınç Kuvveti Nedir?

Sıvı Basınç Kuvveti Nedir?

Güncel

Prostat Sıvısı Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Sıvısı Belirtileri ve Tedavisi

Kulakta Sıvı Toplanması Nedir?

Kulakta Sıvı Toplanması Nedir?

Kulakta Sıvı Toplanması, Tıp dilinde efüzyonlu otit olarak adlandırılır. Ağrı ve ateşlenme olmadan orta kulakta sıvı birikmesi olarak ortaya çıkar. Maalesef en fazla[...]

Sıvı Propolis Karışımının Hazırlanması

Sıvı Propolis Karışımının Hazırlanması

Sıvı Propolis: Bilindiği üzere arıların kovanlardaki oluşan çatlakları kapatmak için veya kovan içini sterilize etmek için ağaç ve bitki özlerinden elde ettikleri bi[...]

Akciğer Sıvı Toplaması Tedavisi

Akciğer Sıvı Toplaması Tedavisi

Akciğerde Sıvı Toplanması Tedavisi, akciğer zarında meydana gelen iltihaplanma sonrasında sıvı toplanması ortaya çıkar. Genellikle akciğerde oluşan sıvı birikimi ak[...]

Eklem Sıvısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Eklem Sıvısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Eklem Sıvısı, kemiklerin arasında yer alan eklemler de var olan eklem sıvısının kemik sağlığı açısından büyük önemi vardır. Bu önem sayesinde bacaklar ve kollar[...]

Akciğerde Sıvı Birikmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Sıvı Birikmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Sıvı Birikmesi, nefes alma şartlarını sekteye uğratan bir durumdur. Bilindiği gibi akciğerler vücudun oksijen ihtiyacını karşılayan karbondioksitin dışar�[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6