Sıvı Ölçüleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sıvı Ölçüleri Nelerdir?

Sıvı ölçüleri; Sıvılar yani akışkanların miktarı hacim birimleri ile ölçülür. Litre, m3 vb. Birim ve türevleri kullanılır. Sıvılar, maddelerin ne kadar olduğunu yani hacimlerini ölçmek için kullanılan ölçüler. Sıvı ölçülerin temel ve en çok kullanılan birimi litre ve galondur. Litre, kısaca l ile gösterildiği gibi litreden küçük sıvıların miktarları ise Litrenin santilitre (Cl) ve mililitre (Ml). Katları ile, litreden büyük sıvıların miktarları litrenin katlarıyla ölçülür. Litrenin Katları ise; dekalitre (Dal), hektolitre (Hl) ve kilolitre (Kl)'dir. Litrenin Askatları ise; desilitre (Dl), Sıvı ölçüsü birimleri onar onar büyüdüğü gibi, onar onarda küçülürler. Bir sıvının ölçüsü, birimini bir alt birime çevrilirken 10 ile çarpılır ve bir üst birime çevrilirken ise 10 ile bölünür.

Sıvı ölçüleri; Gaz, benzin, süt ve su gibi akıcı maddelerde, litre ile ölçülür. Sıvı ölçüsünün temel birimi litredir ve“lt” ile gösterilir. 1 litre sıvı hacmi 1 dm3'e eşittir.


Sıvıları ölçmek için kullanılan aletler ise


Tüp: Uzun ve ince kenarlı camdan yapılan ve silindir şeklinde sahip kaplardır. Lazım olan hacme göre uygun dar ve geniş çaplı ve uzun tipleri vardır. 2 ile 20 ml arasında olan tüplerin hacimleri değişir. Sıvıların ölçüldüğü tüpler çıplak bek alevinde ısıtılabilir. Isıtma sırasında ise tüpler tahtadan yapılmış olan tüp maşası yardımı ile tutulur.
Beher kabı: Geniş silindir şekline sahip tabanı düz olan cam kaptır. 10 ml'den başlayan ve 2 litreye kadar farklı hacimlerde imal edilir. Isıtmaya karşı dayanıklı olan beher kabı her zaman amyantlı tel bir kafesin üstünde ısıtılır.

Erlenmeyer Kabı: Konik şekle sahip cam kaplardır. Hacimleri 25 ml ile 2 litre arasında değişen erlenmeyer kabı çözeltilerin çalkalama ve titrasyon gibi işlemleri için kullanılır.

Balonlar: Dibi düz ve yuvarlak olan tipleri de vardır. Camdan yapılır ve sıvı ölçüleri ve kaynatma işlemleri için uygundur.

Balon Joje (Ölçü Balonları): İnce ve uzun boyunlarında hacimlerini belirleyen çizgiler vardır. Alt kısmı şişkin camdan kaplı olup, belli sıcaklıkta üzerlerinde ise belirli hacimde sıvılar alabileceği şekilde ayarlanır. Üstünde 20°C 'de kaç ml olduğunu gösteren sayılar yazılır. 10 ml' ile 2 litre arasına kadar hacme sahip olanları vardır.

Dereceli silindir (Mezür): Ölçü balonlarında olduğu gibi hassas olarak yapılmamıştır. Sıvıların hacimlerini ölçmek için kullanılır. Camdan yapılırlar. Üstünde ölçmek için hacimleri aralıklı aralıklı olarak yazılmıştır.

Pipet: Sıvıların az miktarda ve hassas olarak ölçmek için camdan yapılmış olan ölçüm aracıdır. Bölümlere ayrılmış olan pipetin uç kısmı alınacak olan sıvıdan batırılıp havasını emerek sıvı, pipetin çizgisinin biraz üzerine yükselince, pipet üst tarafından işaret parmağı ile kapatılır. İşaret parmağı hareket ettirilerek sıvının serbest akması sağlanır. İstenen seviyeye gelince kapatılır.

Sıvı Ölçüleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Makattan Sıvı Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Makattan Sıvı Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sıvı Basıncı Nelere Bağlıdır?

Sıvı Basıncı Nelere Bağlıdır?

Sıvılarda Yoğunluk Nedir?

Sıvılarda Yoğunluk Nedir?

Sıvılarda yoğunluk, sıvıları birbirinden ayırt faktörün en basit yolları yoğunluğunu bulmaktır. Sıvıların yoğunluğu dansimetre ya da piknometre ile ölçülür.K�[...]

Göğüsten Sıvı Gelmesi Nedenleri?

Göğüsten Sıvı Gelmesi Nedenleri?

Göğüsten sıvı gelmesi; tıpta galaktore olarak isimlendirilen bir durumdur. Göğüsten gelen sıvı renksiz ve beyaz bir yapıda olur. Ancak bazı durumlarda yeşilimsi ya da[...]

Sıvı Basınç Kuvveti Nedir?

Sıvı Basınç Kuvveti Nedir?

Sıvı Basınç Kuvveti, öncelikle basınç kuvvetinin ne olduğunu açıklayalım.Basınç KuvvetiBir kapta bulunan sıvı, ağırlığının etkisi ile dokunduğu bütün yüzey[...]

Akciğerde Sıvı Birikmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Sıvı Birikmesi Belirtileri ve Tedavisi

Akciğerde Sıvı Birikmesi, nefes alma şartlarını sekteye uğratan bir durumdur. Bilindiği gibi akciğerler vücudun oksijen ihtiyacını karşılayan karbondioksitin dışar�[...]

Akciğer Sıvı Toplaması Tedavisi

Akciğer Sıvı Toplaması Tedavisi

Akciğerde Sıvı Toplanması Tedavisi, akciğer zarında meydana gelen iltihaplanma sonrasında sıvı toplanması ortaya çıkar. Genellikle akciğerde oluşan sıvı birikimi ak[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6