Memeden Sıvı Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Memeden Sıvı Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Memeden sıvı gelmesi, Tıpta Galaktore olarak adlandırılan durumdur. Gelen sıvı renksiz ve beyaz bir yapıda olur. Ancak bazı durumlarda sarı ya da yeşilimsi bir renkte görülebilir. Meme sekresyonunu açığa çıkarmak için memenin alt tarafından meme başına doğru bir bası uygulanır. Meme başından gelen sıvı her iki memede ya da tek bir memede görülebilir. Eğer tek bir memede sıvı görülüyorsa bir hastalığın habercisi olabileceğinden mutlaka Uzman bir doktor tarafından araştırılmalıdır. Meme bezini uyaran prolaktin hormonunda yaşanan artış meme başından sıvı gelmesine neden olabilir. Prolaktin hormonu hipofiz bezi tarafından üretilir. Depamin hormonu ise prolaktin hormonunu azaltan bir hormondur.


Memeden sıvı gelmesi hangi durumlarda kanser habercisi olabilir?

  • 40 yaş üzeri kadınlarda
  • Sıvı tek memeden geliyorsa
  • Sıvı çok berrak ya da kanlı ise
  • Sıvı ile kitle mevcutsa kanser habercisi olabileceğinden detaylı araştırılmalıdır.

Memeden sıvı gelmesine neden olan faktörler nelerdir?


Prolaktin hormonunun artması: Hipofiz bezi tarafından üretilen prolaktin hormonu memede oluşan bir tümör tarafından fazla salgılandığında memeden sıvı gelebilir.

İlaçlar: Vücutta bulunan ve dopamin olarak adlandırılan madde prolaktin salgısını bastırır. Dopamin salgısını azaltan ilaçlar kullanılıyorsa prolaktin salgısı istemsiz bir şekilde azalabilir. Bu nedenle de memeden sıvı gelebilir.

Hipotiroidizm: Tiroit bezinin az çalışması olarak bilinen hastalık tiroit bezini uyaran TRH adlı hormonun artmasına neden olur. Bu hormonda yaşanan artış prolaktin salgılayan hücreleri uyarır ve prolaktin daha fazla salgılanmaya başlar. Beraberinde memeden sıvı gelebilir.

Kanser: Memeden sıvı gelmesi çok nadir durumlarda kanser habercisi olarak ortaya çıkabilir. Oluşan sıvı kanlı ya da çok berrak ve kendi kendine oluşur.

Tüm bunların haricinde stres, uzun dönem bebek emzirmek, östrojen hormonun bazı etkenlere bağlı olarak artması, akciğer ve böbreklerde oluşan tümörler de memeden sıvı gelmesine neden olabilir.

Memeden sıvı gelmesi olarak bilinen Galaktore görülen hastalarda adet göremem ve yumurtlamanın azalması gibi şikâyetler görülür. Bu vakalara prolaktin hormonunu azaltıcı etkisi olan ilaçlar reçete edilerek adet düzensizliği ortadan kaldırılabilir. Bununla beraber çok ciddi olmasa da hafif tüylenme yaşanabilir. Prolaktin değeri yüksek kadınlarda kanda kan şekeri değerleri de yüksek seyredebilir. Memeden sıvı 6 ile 1 yıldan uzun süredir devam ediyorsa kadında adet bozukluğu, bebek sahibi olamama, kıllanma gibi şikâyetler artarak devam edebilir. Bu gibi durumlarda hipofiz tümörünün varlığı araştırılmalıdır. Prolaktin seviyesini tespit etmek için kanda bazal prolaktin değeri ölçülür. Prolaktin seviyesi 100 pg/ml üzerinde ise hipofiz bezi MR ile gözlemlenmelidir.


Memeden sıvı gelmesi tedavisi nasıl yapılır?


Memeden sıvı gelmesi dopamin agonisti olarak adlandırılan ilaçlar ile kontrol altına alınabilir. Bu ilaçlar kanda dopamin benzeri etki gösterme özelliğindedir. Hipofiz bezinde tümör tespit edilmişse hastanın rutin bir şekilde takip edilmesi gerekir. Hipofiz bezinde saptanan tümör ufaksa ilaç tedavisi yeterli olur. Ancak büyük tümörlerde bazı durumlarda ameliyata ihtiyaç duyulabilir.

Memeden Sıvı Gelmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Çocuklarda Sıvı Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çocuklarda Sıvı Tedavisi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çocuklarda sıvı tedavisi, en fazla gerek duyulan tedavilerden biridir. Bunun her çocuk doktoru tarafından uygulanabilen dehidrasyon önleyici ya da en uygun şekilde tedavi ed[...]

Sıvı Ölçüleri Nelerdir?

Sıvı Ölçüleri Nelerdir?

Sıvı ölçüleri; Sıvılar yani akışkanların miktarı hacim birimleri ile ölçülür. Litre, m3 vb. Birim ve türevleri kullanılır. Sıvılar, maddelerin ne kadar olduğun[...]

Kulakta Sıvı Birikmesi Nedir?

Kulakta Sıvı Birikmesi Nedir?

Kulakta sıvı, birikmesi veya kulakta sıvı toplanması ciddi bir durumdur. Kulak insan vücudunun denge merkezidir. Bu yüzden kulak bakım ve temizliği düzenli olarak yapılm[...]

Sıvı Diyeti Tarifi ve Malzemeleri

Sıvı Diyeti Tarifi ve Malzemeleri

Sıvı Diyeti; bir sürede zayıflamak için çok etkili bir yöntemdir. Et, tavuk, normal su, meyve ve sebzelerin sularından elde edilmektedir. Sıvı diyeti ile 14 günde 10 kil[...]

Mide Sıvısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mide Sıvısı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mide sıvısı, gastrik mukozada meydana gelen salgıların bir tür karışımıdır. İnsanlarda mide sıvısının pH yani asitlik değeri 1,1-1,8 arasındadır. Mide sıvısın[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6